Výzkum, který dává novou naději v léčbě dyslexie

Dyslexie je složitá a často nesprávně chápaná porucha, která může způsobit mnoho bolesti a frustrace.

Představte si, že jste inteligentní a schopní, ale když se pokusíte číst, písmena se začnou vlnit, nebo se zobrazí v nepředvídatelném pořadí, což vede k jejich záměně a neschopnosti pochopit text. Představte si, že jste dítě, které se snaží naučit číst, ale písmena se mu vlní nebo skáčou z místa na místo.

Jak byste se cítili, kdybyste byli rodičem tohoto dítěte? Sledovali jeho boj a cítili se bezmocní?

Dyslexie může mít hluboký dopad na sebevědomí, školní i pracovní výkon a celkový životní potenciál jednotlivce.

Ale co kdybychom vám ukázali jeden výzkum, který může nabídnout naději a možná i řešení?

Co když existuje způsob, jak číst knihy bez toho, aniž by se lidé s dyslexií cítili vyčerpaní nebo zmatení po několika stránkách?

Co by to udělalo s jejich sebevědomím, kdyby se přestali cítit izolovaní a nepochopeni kvůli své dyslexii?

Jaké by to bylo, kdyby zmizeli obavy z toho, že budu posuzován nebo posmíván kvůli způsobu čtení nebo psaní?

Vědecký objev, který odhaluje nové poznatky ze světa dyslexie a otevírá cestu k inovativnímu řešení

Výzkum probíhal na University of Rennes ve Francii. Vědci se zabývali zpracováním obrazu mozkem a výzkum ukázal, že dyslexii můžeme spojovat s malou skvrnkou v oku (Maxwellův bod), která mate mozek.

Jedná se o práci Alberta Le Flocha, spoluautora asi 200 prací a patentů a Guye Roparse z roku 2017, která odhaluje nové poznatky o dyslexii a otevírá cestu k inovativnímu řešení. 

Vědci zkoumali oči jednotlivců s diagnostikovanou dyslexií a lidí bez dyslexie.

Zjistili, že většina lidí s dyslexií má na rozdíl od ostatních účastníků, dominantní skvrny v obou očích.

To způsobuje, že mozek přijímá dva různé, ale podobně silné obrazy. A z toho je zmatený. Vidí například rozmazané obrázky, což vede k jejich záměně s jinými písmeny a celkově potížím při čtení.

Naopak u lidí bez dyslexie je jedno oko dominantní a díky tomu mozek dostává správný obraz.

Velmi zjednodušeně můžeme říci, že lidské oči vidí svět ze dvou různých pohledů (pravé a levé oko). Mozek musí z těchto dvou pohledů vybrat jeden dominantní.

A při tomto výzkumu vědci zjistili, že u lidí bez dyslexie je asymetrie, tedy, že jedno oko je dominantní, což pomáhá mozku vybrat správný pohled.

U lidí s dyslexií však tato asymetrie chybí nebo je slabší.

To může být důvod, proč lidé s dyslexií mají problémy se čtením a psaním viz následující obrázek:

Body s červeným ohraničením ukazují tvar Maxwellových bodů u člověka bez dyslexie a s dyslexií.

Odkaz na studii: Left-right asymmetry of the Maxwell spot centroids in adults without and with dyslexia

Výzkum, který stojí za inovacemi Lexilens®

Video s Albertem Le Flochem o výzkumu a jeho poznatcích. Video zatím není v českém jazyce, ale můžete zapnout CZ titulky. Klikněte na ikonu ozubeného kola – nastavení vpravo dole. Nyní klikněte na titulky a následně na již zvolený jazyk, nebo automatický překlad.  Ze seznamu vyberte češtinu. Pokud se to nepovede napoprvé, zkuste to znovu 🙂

Tento objev může být klíčem k pochopení a léčbě dyslexie

Ale výzkum je jen začátek…

Toto zjištění podnítilo zainteresované lidi k další práci. Co když mají opravdu potenciál změnit život mnoha lidem? 

Snaha o pomoc lidem s dyslexií vyvrcholila v roce 2018 založením společnosti ABEYE. Jedná se o francouzský start-up v oblasti zdravotnických technologií, který spolu s původním výzkumným týmem navazuje na tento vědecký objev a snaží se vyvinout a vyrobit speciální zařízení, které by umožnilo lidem s dyslexií číst a psát bez námahy.

Tento sen se stal skutečností v roce 2020, kdy se tomuto týmu podařilo vymyslet a sestrojit pomůcku, která zabraňuje zmatení mozku a umožňuje lidem s dyslexií snázeji číst a psát. Touto neocenitelnou pomůckou jsou brýle Lexilens® – výsledek více než desetiletého akademického výzkumu. 

Fáze testování 2020 – 2023

Mnoho lidí může mít o účinnosti brýlí pochybnosti. Říkají si, že to není možné. Nebo máme svoje staré metody, které žádné brýle nemohou nahradit.

Také je možné, že už jste vyzkoušeli všechno možné a už ani nevěříte, že je nějaká zásadní změna možná. Je to pochopitelné a chápeme všechny obavy.

Naštěstí dnes (říjen 2023) už máme tvrdá data, která potvrzují účinnost brýlí Lexilens v praxi.

Od uvedení na trh v roce 2020 bylo prodáno 5.000 kusů, převážně ve Francii, kde se brýle nejen vyvíjí, ale i vyrábějí.

Při posledním průzkumu bylo výzkumníky z univerzity v Rennes (výzkumníci, kteří učinili objev) testováno 200 osob. Tato studie na uživatelích ukazuje 92% spokojenost zákazníků. Uživatelé doslova říkají „Lexilens mi změnil život“.

Co říkají sami uživatelé

Omlouváme se, ale zatím nemáme videa v českém jazyce. Právě v těchto dnes hledáme první české testery, abychom mohli přinést recenze českých zákazníků. Chcete-li brýle sami otestovat, čtěte prosím dále…

K videu si ale můžete zapnout CZ titulky. Klikněte na ikonu ozubeného kola – nastavení vpravo dole. Nyní klikněte na titulky a následně na již zvolený jazyk, nebo automatický překlad.  Ze seznamu vyberte češtinu. Pokud se to nepovede napoprvé, zkuste to znovu 🙂

Je pravda, že jsem si řekl, že jsem dyslektik, a tak to prostě je. Než jsem vyzkoušel Lexilens, už jsem nechtěl číst. Ani když jsem objevil mangu. Když jsem to zkusil a viděl, že to funguje, pochopil jsem, že to je skutečné a že to může pomoct mnoha lidem. Opravdu mi to přišlo neuvěřitelný, ale bylo to fakt.

Lukas

Bylo pro mě velmi těžké číst. Stálo mě to hodně energie. Brýle jsem dostala v prosinci 2020. Je to úleva, že mám řešení. Během pár minut je hned vidět, že čtu plynuleji. Už si nepletu slova. Překvapilo mě, jak rychle čtu. Je to působivé. Je to dokonce fakt ohromující. Skutečné řešení pro mě, abych začala nový život.

Clara

Od mala jsem byl dyslektik. Čtení jsem se učil fakt těžko a taky jsem měl problémy se vztahy s ostatními. Když si nasadíš Lexilens, tak je čtení mnohem rychlejší a vyžaduje mnohem míň přemýšlení. Jsem také více v pohodě před svým synem. Když mu čtu pohádky, tak to víc ocení, protože čtu stejně dobře jako máma. A nakonec to nepohodlí, které jsem měl jako dítě, úplně zmizelo.

Jordane

Omlouváme se, ale zatím nemáme videa v českém jazyce. Právě v těchto dnes hledáme první české testery, abychom mohli přinést recenze českých zákazníků. Chcete-li brýle sami otestovat, čtěte prosím dále…

K videu si ale můžete zapnout CZ titulky. Klikněte na ikonu ozubeného kola – nastavení vpravo dole. Nyní klikněte na titulky a následně na již zvolený jazyk, nebo automatický překlad.  Ze seznamu vyberte češtinu. Pokud se to nepovede napoprvé, zkuste to znovu 🙂

Zaujalo vás toto řešení?  Chcete se dozvědět více? 

Víte o někom, komu by mohlo změnit život, kdyby překonal své trápení s dyslexii? Zaujalo vás toto řešení a chcete se dozvědět více o brýlích Lexilens, které pomáhají lidem s dyslexií rychleji číst, snáze si zapamatovat text a díky tomu odhodit obavy a frustraci?

Pak kliknutím na tento odkaz „otočte“ na další stránku. Zde se můžete dozvědět více o brýlích Lexilens i možnosti jejich testování.

Sdílejte prosím tento článek na svých sociálních sítích. Je pravděpodobné, že máte svých kontaktech někoho, kdo dyslexií trpí, nebo někoho takového zná. Prosím nepodceňujte svoji sílu. Vaše sdílení může někomu pomoci najít řešení na své trápení a doslova mu změnit život.

Ke snadnému sdílení můžete použít tlačítka sdílet umístěná dole a nahoře na stránce, ale ty nemusí být na některých zařízeních vidět (např. telefony Samsung, nebo Huawei). V tom přípdě prostě zkopírujte tuto adresu a vložte ji do nového příspěvku třeba na Facebooku: https://lukasstepanek.cz/vyzkum-ktery-dava-novou-nadeji-v-lecbe-dyslexie

Děkuji 🙂

Tagy: